רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית בהרדמה

במקרים רבים המטופל אינו זוכה לקבלת הסבר מלא אודות הסיכונים והסיבוכים בניתוח ו/או על האפשרויות החלופיות העומדות לרשותו,  או שניתן הסבר חלקי שאינו מאפשר לקיחת החלטה מושכלת ומודעת, סוגיה זו נוגעת לחובת הסכמה מדעת של מטופל.

לפני כל הליך ניתוחי בין אם ניתוח קוסמטי (אלקטיבי) או ניתוח מציל חיים מתבקש המטופל לחתום על טופס ויתור כנגד כל תביעה במידה ויגרם נזק, טופס זה נקרא טופס הסכמה מדעת. חשוב לדעת שגם אם חתמתם על טופס כזה עדיין בית החולים והצוות אינם פטורים מתביעת רשלנות. במקרים אלו קיימת עילה לתביעה גם אם המטופל חתם על טופס, המצהיר כי הוא יודע את כל הפרטים. בשעה שניתן להוכיח כי חתימתו בוצעה שלא כפי שנדרש על פי דין ובאופן בו הוא לא הבין באמת על מה הוא חותם.

אי מתן מידע מלא יכול להיות עילה לתביעת רשלנות. בתביעות רשלנות בעת ניתוח, קיימת הפרדה בין ניתוח דחוף, כגון דימום מוחי הדורש התערבות מיידית, או ניתוח הדרוש להצלת חייו של המנותח, כגון כריתת שד בשל גידול סופני, לבין ניתוח קוסמטי (אלקטיבי) או ניתוח שאין הכרח לבצעו.

הוכחת התביעה

בתביעה מסוג רשלנות במהלך ניתוח מוטל על הנפגע לכאורה להוכיח, כי אם היה מקבל את כל האינפורמציה על הניתוח יתכן שלא היה מבצע אותו,  ישנם מקרים בהם יהיה זכאי נפגע לפיצוי גם אם לא הוכיח שלא היה מבצע את הניתוח. בתביעה שעניינה היעדר הסכמה מדעת, על הנפגע יהיה להוכיח שלא הייתה מצדו הסכמה מדעת בנוגע לביצוע ההליך. המידע אמור לכלול את כלל הפרוצדורה שעליו לעבור לפני הניתוח, במהלך הניתוח ובעת ההחלמה מהניתוח, סיכויי ההצלחה של הניתוח ותופעות הלוואי, וחשוב מכך, מה הסכנות הטמונות בכך, לו הניתוח לא יעבור בהצלחה.

שכנוע יולדת לבצע קשירת חצוצרות מיד לאחר ניתוח קיסרי – הסכמה מדעת המקרה:

בת 32 ששוכנעה לבצע קשירת חצוצרות לאחר שילדה את בתה בבית חולים וולפסון קיבלה פיצוי בסך 130 אלף שקל מבית החולים. היולדת הגיעה לבית חולים וולפסון לצורך לידת בתה השלישית. בעת שהכינו אותה לניתוח קיסרי נשאלה היולדת כמה פעמים אם ברצונה לבצע קשירת חצוצרות, אולם היא סירבה בתוקף. לאחר שהעובר יצא לאוויר העולם ובעודה שוכבת על שולחן הניתוחים אמר לה המנתח כי היא עלולה שלא לשרוד ניתוח קיסרי נוסף והציע כי תשקול שוב ביצוע קשירת חצוצרות בעודו מוסיף את המשפט "למה את חושבת כל כך הרבה".

היולדת המבוהלת שנחרדה מדברי הרופא הסכימה וחתמה על טופס ההסכמה לניתוח. אחרי הלידה היולדת הרגישה מרומה ונכנסה לדיכאון על שגרמו לה לחתום על טופס הסכמה לניתוח. דברי המנתח גרמו לה פחד וחרדה שלא במקומם ובסיטואציה שנוצרה נאלצה לחתום ללא שיקול דעת. הצעירה פנתה למשרד עורכי דין ג. קרנר וזו הגישה תביעת רשלנות נגד בית החולים. מסקנות: על מיטת הניתוחים, כשבטנה של היולדת פתוחה והרופא מפעיל מניפולציות שונות הגורמות לתחושות לחץ ואי נוחות, אין היולדת במצב שבו היא יכולה להסכים מדעת על ניתוח הקשירה.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח

תביעות מסוג זה מורכבות ודורשות ידע וניסיון משפטי ורפואי. למשרד עו"ד קרנר ניסיון רב והצלחה עם מאות לקוחות שקיבלו פיצוי מלא לאחר שהוכחה רשלנות רפואית מגובה בחוות דעת רפואית מקצועית. אנו נפעל להוכיח את הקשר הסיבתי בין התרחשות הרשלנות הרפואית לבין היווצרות הנזק בשלו הנפגע זכאי לפיצויים מכל הגורמים.

 

צרו קשר

השם שלך

האימייל שלך

טלפון

ההודעה שלכם

משרד עו"ד גלית קרנר – סניף הוד השרון – גורדון 17 הוד השרון. סניף תל אביב – תש"ח 2 כיכר המדינה תל אביב. קומה ג' טל : 09-7456535 פקס: 09-7456536 נייד: 050-8440362 דוא"ל: main@kerner-law.co.il


סניף צפון – ירכא (ברחוב הראשי בכניסה לכפר) משרד: 04-6018535 פקס 04-6826926 דוא"ל: galit@kerner-law.co.il

 
לוגו של וואטסאפ לייעוץ משפטי בווצאפ