רשלנות בתחום טיפולי יופי וקוסמטיקה

טיפולי היופי והניתוחים הקוסמטיים הפכו לחלק בלתי נפרד מתעשיית היופי בעולם, אך בד בבד אנחנו שומעים לא אחת על מקרים בהם הטיפול לא רק שלא השיג את התוצאות הרצויות אלא לעיתים אף גרם לנזק ולפגיעה פיזית במטופל, עד כדי הותרת נכות במקרים קיצוניים.

מעידה נעמה: "עברתי טיפול במכון רפואי ובעקבות כך קיבלתי זיהום קשה ונותרתי עם צלקות חמורות ונכות נפשית. מבדיקה שערכתי בדיעבד התברר שלמטפל אין ביטוח אחריות מקצועית."

אין לי ספק שאילו רק הייתה נערכת הבדיקה לפני ולפנים ולא בדיעבד, היה נחסך כל כך הרבה כאב, זמן וכסף. כאשר אנו לוקחות (ברוב המקרים אלו נשים) החלטה בנושא משמעותי ורגיש כמו טיפול קוסמטי כזה או אחר אנחנו לעיתים מסתמכות על המלצה של חברה טובה, תמונות שראינו באינטרנט של "לפני ואחרי", מחיר מבצע אטרקטיבי וכדומה. קבלת ההחלטה היא הרבה פעמים השלב הקשה לנו ביותר אך מרגע שהחלטנו, אנחנו כבר בתוך תהליך אישי שמונע ברובו על ידי התשוקה שלנו לחולל את השינוי המיוחל, ובהקדם האפשרי. ובכל זאת יש "לרסן את סוסי ההתלהבות" ולהשקיע זמן בשאלת שאלות, ובדיקה מדוקדקת ואחראית של כל תרחיש אפשרי או אפילו דמיוני העולה על הדעת. שהרי ידוע הוא כי לפעמים המציאות עולה על כל דימיון, וכאשר מדובר בפנינו או בגופנו, לא היינו רוצות להגיע למקומות האלו.

במשרדי, עו"ד גלית קרנר, טיפלנו גם במקרה של אמילי, בחורה צעירה מראשון לציון:

לפני שנתיים הגיעה אמילי למכון "פרופורציה" המתמחה בניתוחים פלסטיים וקוסמטיים, אמילי שלא אהבה את החזה שלה חשבה שיש להזקיף אותו מעט כדי שיהיה נאה יותר וייתן לה הרגשה נשית יותר. לדבריה, במכון נאמר לה כי יש פיתרון אחר ולצורך כך הם מעוניינים להפגיש אותה עם אישה מטעמם שתספר לה על ההליך. אמילי שחשבה כי מדובר באחת מנשות הצוות המקצועי, נדהמה לגלות כי המפגש היה עם אשת השיווק של המכון, אשר חסרה כל הסמכה רפואית. אמילי שוכנעה לעבור ניתוח להרמת החזה והגדלתו ותוך זמן לא רב מצאה את עצמה על שולחן הניתוחים. כשהתעוררה והתחבושות הוסרו נדהמה אמילי לגלות כי שדייה, שלדבריה רק נזקקו לשיפור קל, הפכו לכבדים ומצולקים. מאז, היא מספרת, הפכה לשבר כלי ומצבה הנפשי הולך ומתדרדר. גם חוות הדעת הרפואית שהביאה בסיוע משרדנו, קובעת כי עקב הניתוח נגרמו שינויים קיצוניים במצב הרוח של אמילי ופגיעה משמעותית ביכולת התפקוד היומי שלה.

עם בכל זאת בבדיקה לאחר טיפול אשר במהלכו נגרם נזק, התברר כי למטפל אין ביטוח אחריות מקצועית, נותרה האפשרות לתבוע את המטפל באופן אישי. לצורך זאת יש לשאת בעלות איסוף החומר הרפואי הרלוונטי ובעלות חוות דעת מומחה לקביעת אחוזי הנכות/הפגיעה כמו גם הקשר הסיבתי בין הנזק לטיפול. ככל שאכן יקבע בית המשפט כי הטיפול היה רשלני (למשל כי לא בוצעו בדיקות נדרשות ו/או בדיקה ניסיונית להתאמת הטיפול וכיו"ב) בית המשפט יוכל לקבוע מהו הנזק ואת גובה הפיצוי הכספי שיאפשר לבצע טיפולי שיקום ו/או ניתוח קוסמטי לשיפור מראה הצלקות, מכיסו הפרטי ו/או מרכושו של המטפל שהוכחה רשלנותו.

כדי לחסוך את ייסורי הגוף והנפש אנו ממליצים לציבור המטופלים בפרט כמו גם לכלל הציבור להיות מודעים לזכותם לבדוק ולברר קודם לביצוע הטיפול, הן את הכשרתו של המטפל/הרופא, ניסיונו המקצועי ובנוסף האם קיימת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית אשר במקרה הצורך תוכל לכסות את מקרה הרשלנות והנזקים לו ייגרמו. פוליסת ביטוח אחריות מקצועית תמצא ברוב המקרים למטפלים ו/או מכונים מבוססים בעלי ניסיון ובדומה לכך גם לרופאים ו/או למטפלים הבקיאים בשיטות הטיפול הרבות הקיימות בשוק. והיה שלא ניתנת תשובה מספקת בדבר קיום פוליסה מתאימה ו/או קיים ספק כלשהו בתחום ההתמחות הראשי והעיקרי של המטפל- מומלץ לחפש מקום טיפול אחר!

אנחנו, במשרד ג. קרנר ושות' המתמחה ברשלנות רפואית ונזיקין ממליצים על מספר כללים ונקודות אזהרה שכדאי לשים לב אליהם לפני שבוחרים מרכז לטיפולים קוסמטיים ו/או מטפלים/רופאים קוסמטיים.

הכשרת המטפל – לפני שבוחרים מטפל חשוב לבדוק את הכשרתו המקצועית. היכן למד, האם עבר השתלמויות והאם הוא רשום באיגוד מקצועי בתחומו. בדקו את הפרטים באינטרנט ואם צריך, בקשו מהמטפל להציג תעודות הכשרה מטעם האיגוד המקצועי בתחומו.

מיומנות וניסיון המטפל – בקשו מהמטפל לספר לכם על לקוחות מרוצים, התייעצו עם לקוחות אלו וקבלו חוות דעת של לקוחות שעברו טיפול במכון. חפשו תגובות והמלצות באתרי אינטרנט בתחום.

הכשרה רפואית – באם מדובר בניתוח קוסמטי, חשוב לבדוק האם מדובר ברופא בעל ניסיון והאם הוא מוסמך לטיפולים מהסוג המבוקש. חשוב לדעת כי לא כל רופא המבצע טיפול כירורגי/קוסמטי הינו בעל התמחות ספציפית בכירורגיה פלסטית.

מידע טרם הטיפול – לפני תחילת הטיפול חשוב לקבל מידע מקיף אודות הטיפול, תופעות הלוואי מהטיפול, סכנות אפשריות, סיכויי הצלחה ועוד. בקשו מהמטפל לקבל את המידע כתוב, כדי לעיין בו בביתכם ולהתייעץ עם קרובי משפחה.

טיפול ניסיון – במידת האפשר, בקשו מהמטפל לבצע טיפול ניסיון נקודתי כדי לשלול אלרגיות קיצוניות שעלולות להופיע. הטיפול מתבצע לרוב על אזור קטן ובודק הופעת אלרגיה. במידה ומופיעה אלרגיה כדאי להימנע מהמשך הטיפול.

חוות דעת נוספת – גם אם בחרתם מכון קוסמטיקה העונה לדרישותיכם, מומלץ לבקש חוות דעת נוספת כדי להיחשף למגוון האפשרויות ולמגוון הטיפולים הקיימים לטיפול בבעיה שלכם.

זכרו! לשאול כדי לקבל תשובות! זו זכות חשובה של כל אדם העומד לפני הליך טיפולי כזה או אחר, על אחת כמה וכמה, הליך קוסמטי שתוצאותיו נראות לעין כל, שהרי זו מטרתו.

צרו קשר

9 + 11 =

משרד עו"ד גלית קרנר – סניף הוד השרון – גורדון 17 הוד השרון. סניף תל אביב – תש"ח 2 כיכר המדינה תל אביב. קומה ג' טל : 09-7456535 פקס: 09-7456536 נייד: 050-8440362 דוא"ל: main@kerner-law.co.il


סניף צפון – ירכא (ברחוב הראשי בכניסה לכפר) משרד: 04-6018535 פקס 04-6826926 דוא"ל: galit@kerner-law.co.il

 
לוגו של וואטסאפ לייעוץ משפטי בווצאפ